Home > Řezání

Řezání CO2 laserem je velice precizní, čisté a řez je dokonale hladký. Při výrobě je minimální prořez a ztráta materiálu, navíc nevzniká žádný odpad jako např. při frézování.

Zde jsou příklady materiálů, které umíme zpracovat. Pokud jste hledaný materiál nenašli, napište nám. Po rozkliknutí materiálu se dozvíte víc.
Kov a sklo řezat neumíme.

Pro řezání používáme stroje vybavené vysokofrekvenčními americkými lasery Synrad s optickým odměřováním - to zajišťuje kvalitní a vysoce
přesné (na desetiny milimetru) řezání. Disponujeme 3 velkoformátovými lasery a 1 menším značky Bodor.
Více o našem vybavení se dozvíte zde.

Plexisklo

Plexisklo

polymethylmethakrylát

Řezání plexiskla laserem. Plexisklo je ideální materiál pro laserový výřez protože se vlivem laserového paprsku odpařuje a neteče. Řez má ostré hrany, je lesklý a v případě čirého materiálu dokonale průhledný. Nevyžaduje žádné další opracování.
Naším laserem zvládáme řezat plexisklo až do síly 20 mm.

Při řezu plexiskla laserem se řezná hrana zahřívá a při chladnutí vzniká pnutí, které při kontaktu plexiskla s těkavými lepidly nebo ředidly na bázi lihu zapříčiní vznik malých prasklinek v hraně materiálu. Abychom tomu zamezili, je nutné plexisklo tzv. vyžíhat v temperovací peci, kterou máme k dispozici. Více informací naleznete zde.

Textil

Textil

přírodní nebo syntetické textilie, tkané a netkané

 

Rychlost výřezu tenkých tkanin až v řádu metrů za sekundu, při zachování značné přesnosti
. Spékání umělých vláken při laserovém výřezu – látka se netřepí a není nutno entlovat
.

Řezání laserem textilního materiálu je efektivní i například na tkaniny z uhlíkových vláken (Kevlar, Aramid), na přírodní látky (bavlna, len, hedvábí) nebo syntetické látky (Polyester PES, Polypropylen PP, Polyuretan PU, Polyamid PA a další syntetické a technické textilie)

Dřevo

Dřevo

překližka, masiv, MDF, a další dřevovláknité desky

Řezání překližky (i masivu) laserem. Řezná hrana je u dřevěných materiálů obvykle o něco tmavší než základní materiál. Dřevo a překližku řežeme laserem až do tloušťky 25 mm - takto silný materiál je ale vždy potřeba předem vyzkoušet.

Nejčastější aplikací je výroba intarzií, leteckých nebo lodních modelů, stavebnic, puzzle, upomínkových předmětů, částí nábytku nebo dveří, stylových doplňků interiérů atd.

Papír

Papír

papír, karton, lepenka

Řezání papíru laserem. Laserem lze řezat i papír a materiály na bázi papíru, například kartony, lepenky a podobné. Nejčastějí využití je v obalové technice a výrobě architektonických modelů.
Laserové řezání se uplatní při malosériové výrobě obalů, kdy se nevyplatí vyrábět raznice.

Nanovlákno

Nanovlákno

textilní výrobky s průměrem vláken menším než 1 mikrometr

V roce 2019 jsme vyvinuli a během koronavirové krize zdokonalili technologii laserového výřezu nanovláknových textilií.

Výsledkem je měkký čistý řez. U několikavrstvých materiálů dokážeme zařídit spékání vrstev v místě řezu, pokud je to potřeba.

Filtrační materiály

Filtrační materiály

pro filtraci vzduchu, vody a ostatních tekutin

Většina filtračních materiálů je problematická pro mechanické dělení.

Laser zvládá bez problémů netkané textilie, pěnové materiály, nanovláknové filtry a nevadí mu ani ochranné fólie a samolepicí vrstvy.

Koberce

Koberce

vícevrstvé a různého složení

Řezání koberců laserem se uplatní zejména tehdy, když je výsledný tvar složitý - při výrobě vícebarevných "sesazenek" koberců s firemním logem.

Textilní sorbenty

Textilní sorbenty

sorbční látky

Pro úklid kapalin jako jsou oleje, ropné produkty, vodné roztoky atd.

Textilní sorbenty se vyrábějí z netkané mikrovlákenné polypropylenové textilie. Jejich mechanické dělení může být problematické, přitom laser to zvládá bez problému. Řez je čistý, okraje se nebarví a netřepí.

Izolace

Izolace

tepelné a zvukové izolace
Řežeme izolace různých složení a s lepící vrstvou. Zpracováváme zakázky pro výrobce klimatizací a vzduchotechniky i topenářské společnosti.

Armaflex

Armaflex

Armacell

Armaflex je všestranný izolační materiál, který se používá v zateplování, sanitární a chladírenské technice, stejně jako v klimatizaci. Elastemerová pěna na základě syntetického kaučuku vděčí svým izolačním vlastnostem uzavřené struktuře buněk.

Dalšími ceněnými vlastnostmi je nízká tepelná vodivost, dobrá zábrana vzniku par a antibakteriální ochrana. Navíc lze Armaflex velmi snadno řezat i pomocí laserové řezačky.

Armaflex řežeme v tloušťce 5 až 35 mm, máme zkušenosti s řezáním Armaflex AC, Armaflex AF, Armaflex Rail SD.

Více o řezání Armaflexu laserem zde.

ArmaFlex Duct AL

ArmaFlex Duct AL

Hliníkový povrch

Izolace Armaflex® bez obsahu vláknitého prachu pro snadnou a odolnou ochranu vzduchotechnických rozvodů ukončená hliníkovým povrchem.

Zabraňuje kondenzaci. Snižuje hluk vedený konstrukcí. Neobsahuje vláknitý prach. Uzavřená struktura buněk zamezuje difuzi vodních par. Hladký povrch AL umožňuje snadné čištění a dodává estetický vzhled.


Kůže

Kůže

kožené výrobky

Řez kůže laserem se uplatní při malosériové výrobě, kdy se nevyplatí vyrábět raznice nebo v případě, kdy je výřez tvarů (perforace) velmi komplikovaný.

Kluzné plasty TIVAR

Kluzné plasty TIVAR

vysokomolekulární plasty

Houževnatý plast s velmi vysokou odolností. Používá se v průmyslové výrobě.

Polystyren

Polystyren

šablony

Polystyrem se laserem zpracovává nejčastěji pro výrobu šablon, případně i přesné výřezy pro obalový průmysl.

 

XPE a PU pěny

XPE a PU pěny

Různé druhy pěn

XPE a PU pěny řežeme v tloušťce od 5 do 35 mm, do formátu 1000x2000 mm.

XPE pěna je velmi lehký a dobře recyklovatelný materiál. Využívá se jako akustická izolaci ale i jako výplň do obalů - výborně totiž tlumí otřesy a nárazy.